Akıllı Mutfak,  Fermante Gıdaların Yapımı,  Meyveler ve Sebzeler

YEŞİL ZEYTİN KURMA (Sıra Dışı Tarif):


Domat çeşidi tatlanmaya bırakılmış

YEŞİL ZEYTİN KURMA (Sıra Dışı Tarif):

 21.10.2020

Fermente edildiği için zeytin, probiyotik kaynağı ve besin değeri yüksek, şifalı bir meyvedir.

Sizlerle, 4 yıldır denemeler yaparak formülleştirdiğim hemde 11 yıldır uyguladığım bu yöntemlerle,  taş gibi  hem de az tuzlu zeytin kurma tarifimi paylaşmak istedim.

 Aldığınız zeytinleri çok iyi yıkayınız. Zeytinler kesinlikle cam kavanozlara kurunuz. Asidik sıvıların plastikle etkileşimleri çok fazladır. Kanserojen etkilerinin bir yana erkek torunlarınızın meme gelişimini de teşvik eder. Bu yüzden mikroplastiklerden uzak durmalıyız.

5 lt lik cam kavanoz için 3.2 kg zeytin gerekli. 

8 litrelik cam kavanoza 4.750 -gr. 5 kg zeytin gerekli. 

Kurulan zeytinler serin ve gölge yerde bekletilecektir. Zeytin kavanozlarının ağzı çok iyi kapatılacak. Hava alma riski olanlara 1 fincan zeytinyağı ilave edilecek. Gerekirse ağzı streçlenip kapağı kapatılacak.  

Vereceğim tarif 8 lt lik cam kavanoz içindir. Zeytinlerin olma süresi çeşide ve bulunduğu ortamın sıcaklığına  bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

1-) Zeytini, hemen yemek için:

Zeytini kırarak temiz suyun içinde bekletiniz. Her gün suyunu değiştiriniz. Köpürme yaparsa günde iki kere, suyu değiştirilmelidir. Tatlanma süresi, çeşide göre değişir. Ortalama 5-12 gün sürer. Bazı çeşitler 5 günde tatlanabilir. Beşinci günden itibaren kontrol edilmelidir. Burada tamamen tatlanmasını beklemeyiniz. Tuzlu suda beklerken de tatlanmaya devam edeceğini hesaba katınız. Bu şekilde zeytininiz yumuşak olmayacaktır.

Bu süreye rağmen zeytinde tatlanma olmadıysa, su değiştirme işlemine son verilir. Tuzu ilave edilerek beklenir.  7-15 gün içerisinde tatlanacaktır

Suyunu her gün değiştirmezseniz kararma veya yumuşama yapabilir. Zeytin tatlanmaya yakın (tam tatlanmadan) son kez suyunu değiştiriniz ve içerisine 1- 1.5 çay bardağı kaya tuzunu (4-6 tepeleme yemek kaşığı) erimiş durumda kavanoza dökünüz. Ve ağzını  sıkıca kapatınız. Haftalık tüketiminiz kadarını çıkarıp, yıkayıp süzerek, zeytinyağı içerisinde servis yapınız. 

Tavşan yüreği gibi hızlı tatlanan zeytinlerin kararmaması ve yumuşamaması için 3 gün suyunu değiştirdikten sonra dördüncü gün tuzlu suyunu koyarsınız. 7-12 günde tatlanacaktır.

Ne yaparsam yapayım zeytinim yumuşuyor diyenler:

Yumuşak bir çeşit zeytininiz varsa, bunu kırdıktan yada çizdikten hemen sonra suda bekletmeden direk tuzlu suya (8 lt cam kavanoz için 1.5 çay bardağı tuz ) yatırınız. 12 – 20 güne tatlanacaktır

2- ) Zeytini, 3- 4 ay sonra yemek için :

En az 3 tarafından çizme yapılacak. 5 -7 gün suyu her gün iki kere değiştirilecek ve 7. gün içerisine  su ile doldurup 1 – 1.5 çay bardağı (4 yemek kaşığı ile 6 yemek kaşığı tepeleme) kaya tuzu (önceden su ile eritip), 1 fincan zeytinyağı konulacak. Zamanı gelince çıkarıp yıkamadan bile yiyebilirsiniz.

3- ) Zeytini, 7- 18 ay sonra yemek için: 

Kırma ve ya çizme işlemi yapılmayacak. Su ile doldurulup, 1/2 – 1.5 çay bardağı kaya tuzu (tepeleme 2 – 6 yemek kaşığı) (önceden su ile eritip),  1 fincan zeytinyağı ilave edilecek. 5-7 gün sonra bir kereye mahsus kapak açılıp hemen kapatılacak. (Oluşan gazların dışarıya çıkması için)  Süre sonunda çıkarıp yıkamadan yiyebilirsiniz.

( İstenirse 2 yemek kaşığı gibi tuzda yeterli olur. Benim uygulamam 2 yemek kaşığı))

10 ay sonra haftalık gereksinmenizi çıkarınız, yıkayıp- durulayıp zeytinyağıyla hemen servis yapabilirsiniz.

Zeytini 6 ay sonra tatlanmayı planlayıp uyguladıysanız 5.ayda kullanmaya karar verdiğinizde, yeterince tatlanmamışsa tuzsuz olarak her gün suyunu değiştirerek suda bekletiniz. 2-4 kere yapacağınız bu işlem tatlanmasını sağlıyacaktır. Sonra suyunu süzüp zeytinyağının içerisinde en az 1 yıl daha saklayabilirsiniz.

Cam kavanozun çok iyi kapatılması gerekiyor.

Streç filmle kapatılacak.
İç kapağı streç film üzerine kapatılır
Üst kapağıda sıkılır.

12 ay önce kurulan Palamut zeytini

Tatlanmış zeytini isterseniz süzgeçte suyunu süzerek, boş bir kavanoza doldurarak üzerine zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Böylece kavanoz açıldığı için zeytininiz bozulmayacaktır. Bu şekilde bir yıl daha saklayabilirsiniz. Tuz tadı da ideal olacaktır. Hemde  servise hazır halde bekleyecektir.Her seferinde işlem yapmak zorunda kalmayacaksınız. Zeytinyağında bekleyen zeytinin yumuşayacağını söyleyenler olabilir. Onları dikkate almayınız. Yarasın. Şifa dileklerimizle…

Tatlanan zeytinler direk zeytin yağının içerisine dökülür.

Halk Sağlığı Araştırmacısı

ALİ ÇERÇEL

Bakınız Zeytin Seçme yöntemine

%d blogcu bunu beğendi: