Fermante Gıdaların Yapımı

TURŞU TARİFİ KIŞLIK (az tuzlu)

TURŞU TARİFİ KIŞLIK (az tuzlu)

Prebiyotik beslenmede ev turşularının yeri çok önemlidir.Akıllı Beslenme grubu olarak zevkle yiyebileceğiniz turşu tarifi sunuyoruz. 

5 lt+2 lt lik cam kavanoza göre hazırlanmıştır.

1-Kırmızı pancar 2 adt.

2- Kırmızı lahana 600 gr. (sezonu olmadığı için beyaz kullanmıyoruz.) İçi kof olmayan varsa beyazda ilave yapılabilir. 

3- Mevsimlik sebzelerden yaklaşık 3 kg. Buradaki sebzeleri keyfinize göre azaltıp arttırabilirsiniz.

-Kornişon: 

-Kelek: 

-Acur: 

5-Cin biberi acı kırmızı: 8-50 adt.(acı zevkinize göre)

6-Havuç: 3-4 adet orta boy

7-Sarımsak: 10-15 diş

8-Kereviz sapı: 5-6 dal

9-Defne: 8-10 yaprak

10-Nane yeşil: 2-3 dal

11-Kaya tuzu: 2 ymk kaşığı (Yakın zamanda yiyeceğiniz 5 litrelik cam kavonoza 1 yemek kaşığı, 2 lt. cam kavonoza 1 tatlı kaşığı kaya tuzu yeterlidir.)

12-Kişniş:1 tatlı kaşığı. Turşunun aromasını değiştirir.Kimileri çok sever, kimileri sevmeyebilir 

Bulduğunuz malzemelere göre bazılarını kaldırıp diğerinini arttırabilirsiniz.(kornişon,acur,kelek) 

Önce turşu malzemelerini bir güzel yıkayınız.Kornişonların uc kısmındaki tüysü yapraklar kalmasın.

Turşunun güzelliği sirkesinin kalitesinden kaynaklanır.Ev sirkesi olacak(tercihen elma) ve %50 oranında su ve 2 yemek kaşığı kaya tuzu ile karıştırılacak. 4.5 lt cıvarı sirkeli su yeterli.

Önce lahanaları yaklaşık 2cm e 3 cm olacak şekilde doğrayın. Acurları büyüklüğüne göre 1-2 cm kalınlığında, kelekleri 2 e 2 cm olacak şekilde doğrayınız. Kereviz sapını ve yapraklarını 1.5 cm uzunluğunda kesin. Sarımsaklar kabuklarından ayıklanacak. Kırmızı pancar 1.5 ye 2 cm olacak şekilde doğranacak.Kornişon küçükse doğranmayacak.

Boş kavanoza sırasıyla ,defne yaprağının ve sarımsakların 1/3 ü atılacak, çok az lahana, kornişon, kelek, pancar, acur, havuç, cin biber, kereviz sapı, 2-3 sarımsak dizilecek. Bunun gibi 5 kat dizecek şekilde paylaştırınız.Ya da hepsini karıştırıp kavanozu doldurunuz.

Sirkeli su karışımını kavanoza doldurunuz, tekrar bastırınız. İki gün bekletiniz, tekrar ahşap düz ağızlı bir şeyle bastırınız. Boşalan yerlere artan malzemeden doldurunuz .Onun üstüne de kereviz yapraklarını ve naneyi döşeyiniz. En üste de defne yapraklarını diziniz. Gerekiyorsa sirkeden ilave ediniz(yer varsa). Ağzını sıkıca kapatınız.Güneş görmüyen gölge bir yerde 30-40 gün bekletiniz.Turşunuz hazırdır. 

Tüm kış boyunca turşunuzu büyük afiyetle yiyeceksiniz. Artan turşu suyunu her öğünde azar azar içmeye doyamayacaksınız. Hele şalgam suyuyla karıştırırsanız çıldırtıcı bir damak zevki yaşarsınız.(yazın turşunuz olgunlaşınca buzdolabına koyunuz soğuk tüketiniz.)

Turşunuzun probiyotik olmasını istiyorsanız sirke koymadan tuzlu su ile yapmanız gerekir. 

Hem sirkesiz hemde az tuzlu olmasını istiyorsanız.Ağzını çok iyi kapatmanız gerekir. Az tuzlu turşu, hava almadığı sürece aylarca bozulmaz.Turşunuzun hem probiyotik hemde anti-kanserojen olmasını istiyorsanız Akıllı Turşu tarifine bakınız.

Halk Sağlığı Araştırmacısı

Ali Çerçel

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: