Su İçme Kuralı

SU İÇME KURALI

 

SU İÇME KURALI

Alkali Kalabilmek İçin (ve geç yaş almak) Karbonatlı ve Limonlu Su İçme

Serbest radikal dediğimiz (elektronu eksik, protonu fazla) asidik gıdalar, eksik olan elektronunu tamamlamak için bulduğu her yere saldırır. Hücrelerimizin gün içerisinde sürekli maruz kaldığı bu oksitleyici faktörlere karşı yeterli miktarda antioksidanları almamaları, hücre zarlarımıza zarar verir. Su içme kuralına dikkat ederek, bir yandan vücudumuzun paslanmasını, yıpranmasını azaltırken ; diğer yandan besinlerimizden maksimum faydayı sağlamış olacağız.

İnternette çoğu site veya gruplarda, kişileri yanlış yönlendirerek, özellikle yemekte bile karbonatlı su içirerek, mide bağırsak hastalıkları ve de özbağışıklık (otoimmün) hastalıklarına yol açmaktadırlar. Bunu engellemek adına doğru su içme kuralını yayınlamayı borç bildim.

Karbonatın abartılı mucizeymiş gibi anlatımlara da inanmayınız. Mucize, güzelliklerin, yararlı uygulamaların toplamındadır. İvedilikle paylaşmanızı rica ederim. Mide – bağırsak sorunu olanların kesinlikle karbonatın zerresini bile kullanmamalı.

LİMONLU SU NASIL HAZIRLANMALI :

Bir bardak suya ,1/3 yada ½ limon suyunu (büyüklüğüne göre) sıkarak karıştırıp içilir. Su içme işlemi her zaman oturarak yapılır. Ayakta içilen suların onikiparmak bağırsağına düşme ihtimali yüksektir. Midede beklemeyeceği için mikroplarından arınmamış olacaktır. İsteyen 1lt cam şişeye1- 1.5 adt. limon suyu sıkarak üzerini su ile doldurup, gerekli saatlerde de içebilir.

Küçük çapta da olsa limonlu su, aterosklerolit plakların yapıtaşını (sadece kalsiyum içermez) dağıtarak damarların açılmasını sağlar. Bu gerçek gizlensede günün birinde tekrar ortaya çıkacaktır.

Limon suyunun faydalarını öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayınız.https://akillibeslenme.com/limon/

İÇME SUYU NASIL OLMALI ?

İçeceğiniz suyun ph değeri 7.3-8.5 arasında, sertliği 5-10 Fr arasında olmalıdır. 

Klorsuz olmalı. Klorlanmış şehir suları 1 saat havalandırılıp içilmelidir.

Suyun ısısı soğuk olmamalı, oda ısısında ya da hafif ılık olması en doğru içme şeklidir. (Soğuk içilen sular, vücud ısısına gelene kadar midede gerekenden fazla beklemek zorundadır)

İçtiğiniz su canlı olmalı. Günlerce durağan beklememiş olmalı. Eğer öyle ise hareket ettirdikten (karıştırdıktan ) sonra tüketilmeli. Bardaktan bardağa aktarmada hareketlendirir.

Bir çok ilde şehir şebekesi suları temiz ve daha sağlıklıdır. Damacanadan (altında üçgen içerisinde 7 yazar), kesinlikle su içilmemeli.(asbestli sehir su borusu olan bölgelerin suyu içilmemeli) Çok zorda kalırsanız damacana yerine petleri seçebilirsiniz. Petler altında 1 yazmazsa onu kesinlikle kullanmayınız. Standart dışı pet demektir. Petlerin dolum tarihi yeni ve güneş ya da sıcakta beklemediğine inanıyorsanız , içmek zorunda kalırsanız tüketiniz.

Yine de bunları tercih etmemek daha sağlıklıdır. Meme, prostat, mesane, bağırsak kanserinin artmasının nedeni boşuna değil. 

Şehir şebekesi temiz değilse cam damacana yada cam şişe sularını tercih etmelisiniz.

Şehir şebekesi temiz olupta apartmanızda arıtıcı varsa, su minarellerinden arınmış olabilir. Özellikle, kalsiyumla birlikte, magnezyumu, potasyumu ve diğer yararlı mineraller de arınacaktır. Bunu göz önüne alarak bir litre suya silme 1/2 çay kaşığı gerçek kaya tuzu ya da yemeğe karıştırabilirsiniz. Yada günlük 2-3 şişe maden suyu içmelisiniz.

HANGİ MADEN SUYUNU İÇELİM ?

Sodyumu, alüminyumu, amonyağı, nitriti en az, Mg, Ca, K gibi mineralleri diğerlerinden fazla olanlar tercih edilmeli. Dogal olmayan maden suyu tercih edilmemeli. Mümkünse bardağa dökerek içmeli ki, karbondioksit gazı azalsın. (Bir maden suyu markası diğerlerinden 10 kat sodyum içerir bu tipleri tüketmemelisiniz)

UYGULAMA NASIL OLMALI :

 • Sabah uyanır uyanmaz , bir bardak suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi dökerek içmeli. (illa karbonatlı su içmek isteyen olursa bu saatte sadece içmeli)
 • Aralarda büyük su bardağın içerisine ½ (yarım) limon suyu sıkarak içilmeli.
 • ilk öğünden 30 dk. önce limonlu su,
 • İlk öğünden 2 saat sonra limonlu su, 
 • Aralarda limonlu su
 • Akşam yemeğinden 30 dk. önce limonlu su (yemekte limonlu ve elma sirkeli salata,),
 • Yemekten 2 saat sonra tekrar limonlu su,
 • Zaman yeterse limonlu suya devam edilecek,
 • Yatmadan önce son su sade olabilir. (Sabah sirkeli su içtiyseniz sade su yada karbonatlı suda olabilir) Benim tercihim sade su içmektir. (Diüretik oldukları için gereğinden fazla tuvalete kalkmamak için)
 • Diğer aralarda sadece limonlu su ve bir kez de limonlu maden suyu içmelisiniz.

Not: 60 yaşından sonra mide asit salgısı azalmaktadır. Mide asit azlığından sindirim problemi çekenler ve diyabetliler (Yemekten 30 dk. önceki limonlu suyuna silme 1/4 çay kaşığı kaya tuzu ilave etmeleri halinde asit salgısında artış olabilir.) Yemektede, suyunu biraz azaltarak limonlu su içebilirler. 

KARBONATIN DOZU NE OLMALI : 

Günlük tüketim silme 1.5 – 2 çay kaşığını (1.5 – 2 gr.) geçmemeli. Karbonat denilen kimyasalın iki çeşidi vardır:

1- Yemeklik olan karbonatın adı, sodyumbikarbonattır. Su ile karıştırıp içilen ya da gıdada kabartma tozu olarak kullanılnan karbonattır. 

2- Sodyumkarbonat denilen karbonat. Buna soda da denir. Temizlikte kullanılır. Bunun gıdada kullanılması sakınca yaratır.

Karbonatlı suyu nasıl tüketmeliyiz?

1-Günde toplam 2- 3 bardak su ile ve her bardağa silme ½ çay kaşığı sodyumbikarbonat koyarak mümkünse biraz sıcak su ile karıştırılmalı. Üstünü su ilave edilerek 2-3 dakika sonra içilmeli.

2-Sodyum alması sakıncalı olanlar eczaneden ph alkali sıvılardan kullanabilir. Bir bardak suya 3 damla damlatılır ve günde en fazla 2-3 bardak tüketilmeli)

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR :

 • Limonlu su ile karbonat kesinlikle karıştırılmayacak. Birbirini nötürler, hiçbir faydası olmaz. 
 • Midenizde yanma olursa neden olduğunu tespit edip, onu içmeyiniz.

 • Genç ve çocukların organları çok iyi çalıştığı için, vücutları kolay kolay asidik olmaz. Metabolizmaları, asidik ortamı alkali yapacağım diye fazla zorlanmaz. Yiyeceklerine dikkat edip, asitli içecekleri içmediklerinde sorun yaşamayacaklardır. Limonlu su içmeleri onlara yüksek fayda sağlayacaktır..
 • Yüksek tansiyon hastaları ve kortizon kullananlar, karbonatlı su içmemeleri gerekir. Vücudu sodyum yüklemesine bağlı, ödem oluşturma yatkınlığı olanlarda kalp yetmezliğine neden olabilir. Bu tip kişiler sodyum içeriği daha düşük ya da içermeyen Ph sıvılar kullanmalılar.
 • Böbrek yetmezliği olanların karbonatın sıvısını da tozunu da kullanmamalı. Hastalığı olanlar ya da tedavi alanlar doktorunuza danışıp kullanınız. Karbonatı doktorunuza sormadan kullanmayınız.
 • Kanımızın PH değeri 7.35 – 7.45 arasında sabittir. Her ne pahasına olursa olsun metabolizmamız bunu dengelemek için uğraşır. Fazla karbonat içerekte vücudun gereksiz yere çalışmasını sağlamış olursunuz.
 • İdrar Ph ınızın 4.5-5 düşerse vücudunuz asidik demektir. Böbreğiniz, akciğeriniz eskisi gibi çalışmıyor demektir. Ya da aşırı asidik besleniyorsunuzdur. Böbrekler bunu dengelemek için, çaresiz kaldığında kemikteki kalsiyumu kullanarak asitleri nötralize ederler. Kemik erimesini bu şekilde de başlatmış olursunuz.
 • Bazen vücudumuzdaki asidik besinler kan damarındaki elektronu alarak kendisini nötürler. Bunun tekrarları sonucu damar sertliğini başlatır. Lİmonlu su kan damarına geçerken onu alkali yapar. Yani damarın saldırıya uğramasını azaltır.

İdrar PH ı 7.7 – 8 çıkmasıda sağlıklı değildir. Fazla alkali besin yada destek alıyorsunuz demektir. Metebolizmamız bunu dengelemek, düşürmek için de gerekenden fazla çalışacaktır. İdeal Ph ölçüsü 5.8 – 6.8 arasıdır. Sürekli idrar ph 7.5 – 8 çıkanlarda idrar yolları enfeksiyonu gözükme sıklığı arttığı gibi, tedaviside zorlaşmaktadır. 35 yaşına kadar idrar PH değerinin 7.5 çıkması normaldir.


İDRAR PH IMIN YÜKSELDİĞİNİ NASIL ANLAYABİLİRİM ?

1- Yukarıdaki ph kağıdıyla ölçebilirsiniz. İçerisinden 1 adt çubuk çıkararak plastik bardaktaki günün ilk idrarına daldırırsınız. 30 sn içinde tuttuktan sonra dışarıya çıkarıp 1-2 dakika daha bekletmelisiniz. Skaladaki renklerin yanına tutarak hangisiyle renk uyumu sağlarsa onun gösterdiği rakam sizin idrar ph nız olmaktadır.

Aynı zamanda bu çubuğa sabah hiç bir şey yemeden ve içmeden tükürerek ve de 1-2 dakika bekledikten sonra aynı şekilde renk uyumunun gösterdiği rakam , sizin vücut PH nızı gösterir. Vücut PH ınız 7.5 iken idrar Ph ınızın 6.5 çıkması normaldir.

2- Sabahleyin uyanınca ilk yaptığınız İdrarın renginin açık sarı ve kokusuz olması alkali olduğunu gösterir. Koyu renkli ve kokulu ise asidiktir.

3-Hafif terleyince koltuk altında pis koku varsa, (bir gün önce fazla sarımsak yememiş olmanız durumunda geçerlidir. Gün aşırı duş alma baz alınmıştır. ) vücudunuz asidiktir. Pis koku oluşmuyorsa vücudunuz alkali demektir.

Hatta 2-5 gün arasında hiç duş almamış bir insan eğer vücudu yeterince alkali ve de gerekli kadar limonlu su veya karbonatlı su içiyorsa vücudu kokmayacaktır. (süresi kişiden kişeye ve sıcaklığa göre değişiklik gösterecektir.)

Bu sayede kötü kokmamak için parfüm ya da deodorat gibi kimyasalları kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Bu yöntemin kuralını herkes kendine göre belirlemeli. 

Ama unutmayınız ki su candır. Oksijenden sonra en önemli ikinci elementtir.(H2O) Kanımızın %83 ‘ü, kemiklerimizin %22’si, beynimizin ve kaslarımızın %75’i sudur.

Yetersiz su yada yanlış su, doku boşluklarında , eklemlerde, karaciğer, beyin, kaslar ve böbreklerde toksin birikmesine yol açabilir, histamin salgısının artışına neden olabilir.

Not: Gençlerimizin veya her kim olursa olsun limonlu su içmeleri, onların daha yavaş yaş almasına neden olacaktır.

AKILLI BESLENME

Halk Sağlığı Araştırmacısı

Ali Çerçel

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: