Genel Kategori,  Makaleler

REFLÜ VE ÜLSER TEDAVİSİ

REFLÜ VE ÜLSER TEDAVİSİ


‘Klasik reflü tedavisinde üç grup ilaç kullanılıyor; anti asidler, H2 reseptör kırıcıları ve proton pompa inhibitörleri. Antiasidler mide asidini nötralize eden bikarbonat gibi alkali maddeler. Diğerleri ise mide asidini azaltan ilaçlar. Bu ilaçlar grup olarak birçok ülkede en çok satan ilaçlar arasında birinci ya da ikinci sırada.’İleri vadede bu ilaçlar değişik sorunlara yol açar,hiç bir zaman tam bir iyleşme sağlamaz

Reflü ve ülseri benzer tedavi ediyorum.Acil tedavinin ilk adımı (aşırı ağrı ve yanma) hastaya 1 büyük bardak su içinde 1 tatlı kaşığı (silme) yemek karbonatı veriyorum ki ağrı azalsın. Ağrı geçtikten sonra 3 saatte bir 500 ml (1 küçük pet şişe ya da 2 büyük su bardağı) su vermek (günde toplam en az 4 litre). Bir gün sonra şikayetler büyük ölçüde düzeliyor.

Reflüyü tedavi etmek için Peki Ne Yapmalı?

Midede bakteriyel üremeyi azaltmalı(asid alarak) ve karbonhidrat alımını kısıtlamamız gerekir

1- Unlu ve şekerli beslenmeyi azaltmalıyız.Genelde kilolu insanlar da reflü gözükmesinin nedeni yağlı beslenmeleri değil unlu ve şekerli beslenmiş olmalarıdır.

2-Süt içmeyiniz. Yapılan bazı araştırmalar laktoz alınması durumunda alt yemek borusu gevşemeleri olduğunu göstermiştir .Bebeklerde ek gıdalara geçince reflünün azalmasının nedeni budur.

3-Günde alınan 2 diş sarımsak(yemekte) mide asiditesini yükseltir, (ülsere neden olan bakteriyi) öldürür.

4- Probiyotiklerce zengin gıdalar tüketin.Zararlı bakteri üremesini azaltır.Bağırsak geçirgenliğini engeller.Kefir,turşu(lahana ve pancarlı) ve ev yoğurdu,güçlü probiyotiklerdir.

5-Doğal elma sirkesi yemekte tüketirseniz mide asit miktarını arttırır.Hocanın önerisi 1büyük su bardağına 1 tatlı kaşığı ev yapımı elma sirkesi konularak içilir.

*(Benim önerim büyük su bardağı içerisine 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 60 yaş sonrası için 1-2 çorba kaşığı kullanılması ; salata ve çorbalara bolca konmalı; magnezyum takviyesi de alınmalı) Asidi arttırarak h.plyoriyi inhibe eder.

6-Şekersiz limonata:Bir büyük bardak içerisine bir limon sıkılarak yemekte içilecek.Bu da asidi arttırarak h.plyoriyi inhibe eder. 

Not:Daha önce belirttiğimiz yemeklerden 30 dk önce su içmeye son verilecek vede 2 saat sonra başlanılacak.  
Buradaki yöntemler yeterli olmazsa

Betain hidroklorür:. 250-500mg şeklinde alınan bir asid kaynağıdır. h. plyoriyi inhibe eder. Bu arada 1 porsiyon ıspanağın 500 mg, 1 porsiyon kırmızı pancarın da 250 mg betain içerdiğini unutmayın.

B kompleks vitaminleri: Preparat olarak kullanılması sakıncalı. Bol yeşillik (salatalar) yiyin

D vitamini düzeylerinizi 40-100ng/mL arasında tutun Bu seviyeyi tutturmadın en doğal yolu öğle vakti güneşlenmektir

*(yanlış kanının aksine gölgenizin boyunuzu geçmediği zamanlarda güneşlenin, öğleden sonraki güneş D vitamini sentezi yapmadığı gibi azaltıyor da !!!!). Ama maalesef çok az insan bu şekilde yeterli D vitamini düzeylerine erişiyor. Bu nedenle vitamin takviyesi şart gibi gözüküyor.(Ayrıntılı bilgi Akıllı Beslenmede dosyalarda bulabilirsiniz).

Glütamin: gastrointestinal damage caused by H. Pylori’nin oluşturduğu gastrointestinal hasarı azaltıyor (43). Hayvani proteinler (et, köy tavuğu, köy yumurtası, ev yoğurdu vb) glütaminden zengindir. Glütamini ilaç olarak kullanmayınız! Kanser rizikosu da var.

Probiyotikler: Bakteriyel aşırı üretimi azaltır. Ev yoğurdu, kefir ve turşular. Dikkat adapte olmak için az miktarlarla başlayın ve giderek porsiyonları artırın. Aksi halde sindirim sorunları olabilir.

En önemli probiyotik kaynaklarından biri turşulardır ((özellikle betain de içeren kırmızı pancar turşusu). Mesela lahanayı ele alalım, bu sebzeyi ancak 2-3 ay taze bir şekilde yiyebilirsiniz. Ama lahanayı turşu yaparsanız bütün bir yıl boyunca yiyebilirsiniz. Üstelik lahana turşusu taze lahanadan çok daha besleyici bir gıdadır. Çünkü probiyotiklerden, vitaminlerden ve sindirici enzimler açısından çok daha zengindir. Bir porsiyon turşudan 10 trilyon probiyotik alabilirsiniz. 
Halbuki en güçlü probiyotik preparatı bile nadiren 10 milyar koloniden fazlasını içerir. Sindirim enzimleri sindirime yardımcı olurken birçok toksinin de nötralize edilmesini sağlarlar.

Prof Dr. Ahmet Aydın

*Yayıncının önerileri.

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: