Mide ve Bağırsak Sağlığı

MİDE ASİDİNİN YÜKSEK OLMASININ YARARI

MİDE ASİDİNİN YÜKSEK OLMASININ YARARI

1- Mide asidinin gerektiğinde yükselebilir olması ülser oluşumunu engeller. Ülsere neden olan helikobakter düşük asidik ortamda yaşama şansı bulur. Zaten bu yüzden antibiyotikle zor tedavi edilir.

2- Yiyeceklerle alınan her türlü patojenik mikroplardan kurtulmuş oluruz.

3- Proteinlerin en iyi şekilde parçalanmasına (sindirilmesine) yol açar.

4- Demir alımının artmasına neden olur. Böylece demir alımı yetersizliğine bağlı kansızlığı tedavi etmiş olur .

5- Magnezyum, çinko gibi minerallerin emilimini arttırır.

6- Mide asidi 1.5-3 ph değerindedir.Ve mide bundan etkilenmez. Çünkü mide katmanlarında mukus ve bikarbonat salgılanmasıda olması, onun zarar görmesini engeller. Ama yemek borusu 4-5 ph dan bile zarar görür. Onikiparmak bağırsağıda, pankreasın bikarbonat salgılaması yüzünden zarar görmez.

7- Mide asidi ne kadar yüksekse pankreaslarda ona göre çok bikarbonat salgılıyarak asidi nötralize ediyor, bağırsaklarımızın yanmasını engelliyor.

8- Mide asidi ne kadar yükselebilirse, yiyecekler midede o kadar az kalır, bakteri üremesini, gaz oluşumunu engeller. Mide asidi az olursa pankreaslardan da şekerin sindirimi için salgılanan enzimler salgılanamaz. Bunun sonunda sindirilmemiş şekerler fermente olarak gaz çıkarırlar.

9- Yeterinde mide asidi yüksek olmayanlarda, midede aşırı bakteri üremesi, şeker sindirimi bozukluğuna yol açarak gaz oluşturur. Oluşan gaz karın içinde basınç oluşturur, reflüye neden olur.

10- 30 gr lık şeker, 10 lt hidrojen gazı (H2) üretebilir. Bu gaz kana geçerek akciğerlerden dışarı atılır. Ağız kokularının %90 nedeni budur.

Halk sağlığı araştırmacısı

Ali Çerçel

Kaynak:
Prof.Dr.Ahmet Aydın 

Reflü ve Ülser Tedavisi için linki tıklayınız.

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: