D VİTAMİNİ,  Vitamin ve Mineraller

D3 vit.- A vit. İlişkisi, Yapılan Hatalar

Beta-karoten içerir. A vit. öncüsüdür.
Beta- karoten içerir. A vit. öncüsüdür.

D3 vit.- A vit. İlişkisi, Yapılan Hatalar

Düzenli olarak alınan multivitaminlerdeki sentetik A vit., E vit. ve folik asitlerin uzun süre kullanılması, vücudumuzda kanser yapıcı etkisi olabilmektedir. 

Bugün sadece A vit. fazlalığının olumsuzluğuna değineceğim. 

Hatta yetersiz bir D vitaminine sahip vücutta, A vit fazlalığı toksik etki yapar.  A vit. sentetik olmayıp balık karaciğeri gibi doğal gıdalardan bile olsa fazlalığı, D vitaminin faydalı etkisini bozar.

Danimarka da ve İsveç de yapılan  bir araştırmada, 30 ng /ml nin altında D3 vitamini düzeyine sahip insanların ölüm oranları, normal D3 vit. sahip olanlardan 2 kat fazla çıkmıştır. Çok ilginçtir ki D3 vit. düzeyleri 56 ng/ml in üzerinde olanların da %40 oranında ölümlerinin arttığı tespit edilmiştir.

Bu çelişkinin nedeni Kuzey ülkelerinin balık karaciğer yağını  çok tüketmeleri olarak yorumlanabilir. Balık karaciğer yağında aktif A vit. (retinoik asit) D vitamininden 150-12000 kat daha fazla bulunmaktadır. D vit. ve A vit. belli bir denge içerisinde olmalıdır. 

Bunun için A vit. gereksinmemizi renkli sebzelerden (havuç, pancar) almalıyız. Bundaki beta-karoten, A vit. nin inaktif formudur. Beta -karoteni fazla bile tüketsek, vücudumuz bunu gereksinmesi kadarını aktif A vit. ne dönüştürecektir. Buradan A vit. önemsiz gibi bir sonuç çıkartılmamalı. (Çocukların beta-karoteni A vit. dönüştüremeyeceğini hesaba katarak A vit. (retionik asit almalarını sağlayınız.)

D vitamini yetersizse, A vitamini etkisiz kalmakta ve hatta toksik bile olmaktadır. Tersi de doğrudur. A vitamini olmaksızın D vitamini de normal fonksiyonlarını yerine getirememektedir.

Bu yüzden A vit. içeren  multivitamin kullanıyorsanız A vit. seviyelerini kontrol ediniz. Gereksiz yere A vit. yüklemesi yapmayınız.

Bazı balık yağlarında aktif A vitamini olması durumunda onları kontrollü kullanınız.

(İlaç firmalarınında A vitaminsiz, sentetik E vitamini ve sentetik

folik asitsiz, titanyumdioksit, Gum Arabik (Akasya yada Arap zamkı. E414) gibi zararlı yan maddeleri içeren preparatlar yapmama zamanı geldi. Çünkü bunları içeren preparatları almayacağız.)

Halk Sağlığı Araştırmacısı

Ali Çerçel

Kaynak:

Bütün Yönleri ile D vit. 1 ve 2 ye bakınız.

Prof.Dr. Ahmet Aydın

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: