D VİTAMİNİ

Güneşten Neden D Vitamini Alamıyoruz

   13.05.2014

    İnsanlık modernleştikçe ve teknoloji geliştikçe çağımızda kronik hastalıklarda artışlar olmaktadır.Beslenmemizin ve bazı alışkanlıklarımızın değişimi ile bunu birazda bizler farkında olmadan yapmaktayız yada bizlere dayatılmaktadır. D vitamini,omega-3 ve bağırsak sızdırmazlığını sağlıyan probiyotiklerin yeterince olmaması;Vücudumuzu dirençsiz bırakmakta,hastalıklarının gelişimini engelleyememektedir. D vitaminin önemi yeterince öne çıkarılamadığı için önce bu konuyu ele almak istiyorum.Kim bilebilirdi ki her gün duş alıp yıkanmanın bizi d vitamininden yoksun kılacağını. 

                     D vitamininin önemini kavrayıp kitlelerin bu yönde bilinçlendirilmesine katkı sağlamak bizlere düşen insanlık borcudur.Ulusal Ekonomiye katkıdır. Bu da en çok bağırlarımıza bastığımız doktorlarımızın üzerine düşmektedir.

                          GÜNEŞTEN NEDEN D VİTAMİNİ ALAMIYORUZ

        1-D vit. Sentezini yapabilen uvb ışınlarıdır.Bu da güneşin dik düştüğü,öğle saatlerinde etkilidir.Gölgemizin boyu kendi boyumuzdan kısa yada eşit  olduğu sürece güneşten d vit. sentezini başlatabiliriz. Ortalam 15 Ekim -15 Nisan tarihleri arasında güneş ışığı Türkiye üzerinden eğik geçtiği için, (uvb ışını olmayacağı için)  D vitamini sentezleyemez. (Bölgelere göre değişmektedir.)

     2-Güneşlendikten sonra 48 saat içerisinde (ılık olabilir) sıcak su ile ve sabunla, duş jeli ile yıkanmamamız, gerekir.Yoksa başlamış olan d vit.sentezi sabunla çözünerek deri yağlarıyla akıp gider.

    3-Öğlen 20-60 dk.kol yada bacağımızın bile güneşlenmesi yeterlidir. Bütün gün güneşlenirsek öğleden önce ve öğleden sonra aktif olan uva ışınları daha uzun boylu olduğu için ,uvb ışınlarının oluşturmuş olduğu sentezin kırılmasına ,bozulmasına yol açmaktadır.

     4-Bronzlaşmış deriler d vitamini oluşturamıyor yada çok az oluşturuyor.

     5-Güneş kremi yada sütü sürülen ciltlerde d vitamini oluşturamıyor.

    6-Cam arkasında bronzlaşabilinir ama d vit. sentezi başlıyamaz.Çünkü uvb ışını cama değince dağılır.

    7- Kapalı havalarda yanabiliriz ama uvb ışını daha kısa dalga boyu olduğu için kırınıma uğrar, etkili olamaz.

D vitamini oluşturulmayan tarihlerde açık ve güneşli havada dolaşmanın ayrıca çok faydası olduğunu unutmayalım.

Akıllı Beslenme sitesinde konu devamını bulabilirsiniz. Prof.Dr. Ahmet Aydın ın yazısından derlenmiştir.

A.Halk Sağlığı Araştırmacısı

Ali Çerçel

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: