Vitamin ve Mineraller

C VİTAMİNİ (ASKORBİK ASİT) ÖNEMİ VE DOZU

Şekerli gıda tüketmek c vitamininin yararlılığını azaltıyor hatta yok saydırabiliyor. Viral enfeksiyonda çoğalan virüsleri direk öldüren bir ilaç yok. Bunu vücudumuzun savunma sistemi tarafından yok edildiğini biliyoruz. Nasıl mı?

Glükoz hücresi benzer moleküle sahip olan askorbik asit hücresiyle yarış içerisindedir. İkiside beyaz kan hücreleri dediğimiz lökositlerin içerisine girmek ister. Ama yarışı hep glükoz kazanır. Bu yüzden lökositler, bakterileri , virüsleri ve kanser hücrelerini yutma (fagositozu) işlemini yerine getirmekte zorlanıyorlar, hatta diyabetlilerde bazen yetersiz bile kaldıklarında organ kaybına neden olabiliyor.

  • C vitaminiyle doyurulmuş vücudumuz demek: zararlı bakterilerin, virüslerin ve kanser hücrelerinin büyük ölçüde, lökositler (beyaz kan hücreleri) tarafından yutularak imha edilmesi demektir. Bizler de bunu istiyoruz. 
  • Küçük çapta da olsa askorbik asit, aterosklerolit plakların yapıtaşını (sadece kalsiyum içermez) dağıtarak damarların açılmasını sağlar. Bu gerçek gizlensede günün birinde tekrar ortaya çıkacaktır.
  • C vitamininin önemli görevlerinden biride yiyeceklerle aldığımız kolajen moleküllerin bağlanmasıdır. Kolajen dokuların sağlıklı olması bağışıklığı güçlendirir, kanser oluşmasını ve de yayılmasını engelleyici etkisi vardır.

  • Günlük olarak yiyecek ve içeceklerle birlikte alınan toksin maddelerin, ağır metallerin dolaşım sisteminden atılmasına katkıda bulunur

C Vitaminini, Sebze ve Meyvelerden Yeterince Alamaz mıyız? 

Alamayız.”Gereğinden fazla meyve yemeye kalkmayın, c vit. yerine gereğinden çok şeker, hemde Fruktoz almış olursunuz.(Türk erkeklerinin karaciğer yetmezliğinin en büyük nedeni bu yüzden, alkol değil meyvedir.)

Hele meyve suyu istediği kadar doğal olsun bir bardağı bile çok zararlıdır.(şeker oranı düşük meyveler hariç)

“Lökositlerin bakteri, virüs ve kanser hücrelerini fagosite etmesi (yutması) için kandaki düzeyin 50 katı C vitaminine ihtiyaçları vardır.”

Viral Enfeksiyonla Hasta Olduğumuzda Ne Yapmamamız Gerekir (bakteriyel olmayan): şekerli gıda tüketilmemeli; vazokonstriktör burun damlası kullanılmamalı; antihistaminik ve dekonjestan alınmamalı; Bunların alınması durumunda iyileşme sürecini uzatabileceği gibi hastalığın şiddetini de arttırır. 

Aşağıdaki Ahmet hocamızın yazısında da belirtildiği gibi sağlıklı bile olsak her yetişkinin c vitamini takviyesi (askorbik asit) almasında yarar var. Çocuklar düşük doz, doktorunun önereceği şekilde C vit. alması gerekir.

Askorbik asidi hangi dozda ve nasıl almalıyız?

Askorbik asit silme 1 çay kaşığı = 1 gramdır. Bir su bardağı içerisine dökerek yemekten sonra içilmelidir. Aşağıdaki makalenin yazarı günde 1-2 gr. askorbik asidi herkese önermektedir. 

Siz, C vit. olarak ne kullanıyorsunuz ve dozu ne kadar?

Ben kendi yorumuma göre söylemek istersem; hiç bir kronik hastalığım olmadığı, yaşım 40 ın üzerinde olduğu için günde 2 gr C vit. kullanmaktayım. Onuda iki eşit doza bölerek içmekteyim.

“Lökositlerin bakteri, virüs ve kanser hücrelerini fagosite etmesi (yutması)için kandaki düzeyin 50 katı C vitaminine ihtiyaçları vardır.”

-Akıllı beslenmeyi uygulayanların gereksinmesi daha azdır.

Güçlü asit olduğundan (yaptığım ölçümlerde kullandığım suya göre 1 silme çay kaşığı askorbik asit bir bardak suda (200 cc) eritilince suyun ph ı 3 (güçlü asit) çıkmıştır. Sindirim problemi olanlara bu aslında bir avantajdır. Mideyi asidik yaparak sindirimi hızlandırır. Ülseri olanlara sakınca yaratabilir.Mutlaka doktorunuza danışınız yanma hisederseniz karbonatlı su içmelisiniz. Askorbik asidi avantaj olarakta ülser tedavisinde kullanabilirsiniz. Yinede beni dikkate almayınız. En uygun dozu doktorunuz sizin için belirliyecektir. Bazı hastalıkta farklılık ya da sakınca yaratabilir. Doktorunuza danışınız.

Ülser ve Reflü Tedavisi için aşağıdaki linki tıklayınız. (Reflüsü olanlar askorbik aside sodyum bi karbonat karıştırarak da içebilir.)

Ester formu C vit. ile askorbik asit hangisini tercih etmeliyiz?

Ester formuna göre diğeri %15 etkisi daha yüksektir.(A.A) Ester formunun uzun süreli etkisiyle bir avantajı gözükebilir. Ama hastalık anında hızla C vit. seviyenizi yükseltmek istediğinizde ester formuyla yükseltemezseniz. Önemli noktalardan biride kaliteli markalar seçmenizdir. Yan katkı maddelerde titanyumdioksit gibi zararlı maddeler içermemeli.

Ağır Viral Enfeksiyon anında, doz ne olmalı?

Ahmet Aydın hocamız bu durumda saat başı silme bir çay kaşığı askorbik asit önermektedir. Bir günde en fazla 10 gr yani 10 kaşık alacak şeklinde önermekteydi.

Benim denemelerim saat başı 1/2 çay kaşığı askorbik asit yada 500 mg tablet C vit. olmuştur. Hiç bir zaman 10 gr. çıkmadım. En fazla bir günde 6 -8 gr. C vit. alıyorum. Bunun süresini en fazla 1 yada 2 gün tuttum sonra hemen yeniden günde 2 gr. düşürüyorum. Zaten iki günde grip, ciddi şekilde yavaşlamış yada bitmiş oluyor.

https://www.facebook.com/groups/1432253813659587/permalink/1528006410750993/

Yüksek doz aldığınızda vücudunuzun tepkisi sizi anlık ishal yaparak gösterir. Fazlası vücutda depo edilmemekte, atılmaktadır.

D vit. takviyesi almadan sadece C vitamini yetersiz kalabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle kendi başınıza C vit. kullanmayınız.

Halk Sağlığı Araştırmacısı

Ali Çerçel

Kaynakça: Prof.Dr.Ahmet Aydın

%d blogcu bunu beğendi: