Meyveler ve Sebzeler

BROKOLİ GİBİ SEBZELERİN ANTİ KANSEROJEN ÖZELLİĞİNDEN NASIL FAYDALANIRIZ. (Yanlış bilinenleri yıkıyoruz)

BROKOLİ GİBİ SEBZELERİN ANTİ KANSEROJEN ÖZELLİĞİNDEN NASIL FAYDALANIRIZ. (Yanlış bilinenleri yıkıyoruz) 

Brokoli çok güçlü antioksidan ve kansere karşı etkili bir sebze olduğunu neredeyse tüm dünya kabul eder. (Araştırmalar çiğ tüketilen brokoliden yapılmıştır) 
Brokoliyi çiğ olarak tüketmek en yüksek yararı sağlar. Çiğ olarak tüketmek size rahatsızlık veriyor olabilir. Bu yüzden az suyla hatta buharda haşlayarak yararlı özelliğinin bozulmamasını sağlamaya çalışırız. Ama nafile bunda bile minimum fayda sağlanabiliyor.

BROKOLİDEN MAKSİMUM FAYDAYI NASIL SAĞLARIZ

Myrosinase enzimi, brokolinin hücre duvarında bulunur ve ısıya karşı dayanıksızdır. Hücre içerisinde, merkezdeki baloncuklarda da glukozinolat hammaddesi vardır. Myrosinase ve glukozinolat birleşince İzotiyosiyanat oluşur. İzotiyosiyanatlar ısıya dayanıklıdır ve çok güçlü antikanser özelliği vardır. Bunun oluşması için brokolinin çok küçük doğranması, rendeden ya da blenderdan geçirilmesi gerekir. Yani hücre zarının parçalanarak hücre dışındaki enzimle hücre içerisindeki hammaddenin reaksiyona girmesi gerekir. Bunun içinde 20-30 dakika zamana gereksinim vardır. 30 dakikadan sonra brokoliyi kaynatsanız bile anti kanser özelliği bozulmayacaktır. 

Bu işlem tüm lahanagiller ve turpgiller ailesi için geçerlidir. Brokoli, bürüksel lahanası, beyaz lahana, kırmızı lahana, kara lahana, kırmızı turp, beyaz turp, şalgam turpu, karnıbahar , roka ,soğan ve sarımsak için de geçerlidir.
Burada ki listeden brokoli ve karnabaharı 20 dk., sarımsağı 10 dk. ezilmiş olarak beklettikten sonra, az pişirerek diğerlerini de çiğ olarak tüketebiliriz. Önemli olan parçalanması ve 10-30 dakika bekletilmesi.

BROKOLİYİ NASIL SAKLAMALIYIZ ve NASIL TÜKETMELİYİZ


1-Almış olduğunuz yeşillikleri , brokoliyi , karnabaharı taze olarak kullanmak çok önemli. Buzdolabında bekletilmesi gerekiyorsa, özel sebze koruyucu bölmesi görev yapmıyorsa: sebzenizi bir poşet içerisine koyup ağzını kapatınız. Muhtelif yerlerinden, solunum yapabilmesi için (karbondioksit gazının dışarı çıkmazsa kısa sürede bozulur) iğneyle 10-15 delik açılır. Buzdolabında daha taze kaldığını göreceksiniz.

2-Çok yoğun tarım ilacı kullanıldığını biliyoruz. Sebzelerimizi (Brokoli, karnabahar, roka ve diğer yeşillikler içinde geçerlidir.) kimyasaldan arındırmak için yöntem: Bir kabın içerisine , 1.5 litre suya 1 çay kaşığı karbonat gelecek şekilde karıştırarak 15-20 dk. beklettikten sonra, sebzenizi su ile durulamanız yeterlidir.

3-Yeşilliklerin (maydonoz,roka,dereotu vs.) mikroplu olduğunu düşünüyorsanız onları da ayrıca sirkeli suda bekletebilirsiniz. Mikroplarından arınacaktır. Burada önemli olan ilk önce karbonatla tarımsal ilaçlarından arındırmaktır.

4-Brokoliyi (yada diğer karnıbahar, lahana,turp,roka) parçalayıcıdan geçiriniz (yada rendeden) 20-30 dakika bekletiniz. Güçlü antikanserojen olan izotiyosiyanatlar oluşmuştur.Yüksek sıcaklığa da dayanıklıdır.

Halk Sağlığı Araştırmacısı

Ali Çerçel

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: