Fermante Gıdaların Yapımı

AKILLI TURŞU YAPIMI

https://akillibeslenme.com/akilli-tursu-yapimi/

AKILLI TURŞU YAPIMI
Sizlere hem prebiyotik hemde probiyotik olarak en zengin, akıllı turşu yapımından bahsedeceğim. Neden akıllı turşu denildiğini kısaca anlatmak istiyorum. Bunun iki nedeni var:

1 -Bu turşu yapımı sırasında yeni oluşan antikanserojen maddeler sayesinde vücudunuzdaki kanser hücresini imha etmeye çalışıyor olması . ( lahananın hücre dışında bulunan myrasinolat enzimi hücre içerisindeki boşlukta bulunan glukozinolatlarla birleşince, çok güçlü anti kanserojen olan izotiyosiyanatları oluşturur) ;


2-Yapılış yönteminden ve kullanılan malzemelerden dolayı da bol probiyotik ve prebiyotik kaynağıdır. Oksijensiz ve ışıksız ortamda geliştiği için bağırsamıza en uygun probiyotik bakteriler içerir. Böylece bağırsak floramızı daha hızlı düzeltir. Düzelmemiş haliyle candidaların toksik salgıları beynimize kadar gidebilmektedir. Bu toksinler beyin kimyasını bozarak ruhsal durumumuzu olumsuz etkiler. Dolayısı ile daha mutsuz ve asabi olabiliriz.
Her gün tüketeceğiniz akıllı turşu ile serotoninin, bağırsaklarda daha çok üretilmesine ve bir takım vitaminlerin oluşmasına (Biyotin ve B ,K vit.vb.) yol açmaktadır. Böylece aile bireylerinin daha zinde ve mutlu olmasını sağlayacaktır.
Bağırsak geçirgenliğini de tedavi ederek bir takım otoimmün hastalıkları engelleyecektir. İşte bunun için akıllı turşu diyoruz.

MALZEMELER:
2 adt., 2 litrelik cam kavanoz için gerekli miktar:

 • 1.1 kg beyaz turşuluk lahana (işin başında rendeden yada un ufak robottan geçir.)
 • 500 gr. kırmızı lahana (işin başında rendeden yada robottan un ufak geçir)
 • 700 gr. havuç (Çok küçük doğranabileceği gibi rendeden de geçirebilirsiniz.)
 • 500 gr. Kırmızı Pancar (Çok küçük kutucuklar halinde yapabileceğiniz gibi rendeden de geçirebilirsiniz)
 • 2 kök kerevizin sapları ve 4 dal kereviz yapraklı sapı
 • 4-6 adt. iri diş sarımsak (ezilecek)
 • 6-8 adt. defne yaprağı
 • Silme 4 yemek kaşığı kaya tuzu (toplam 2 litrelik 2 adt. cam kavanoz için) 2 litrelik kaplar için kavanoz başına silme 2 yemek kaşığı yada tepeleme 1 tatlı kaşığı tuz kullanılmalı. Kullanılan tuzun yarasını lahanayı ovmakta , diğer yarısınıda suyunda eriterek en son kavanoza dökülecek.

 • 4 su bardağı süzülmüş yoğurt suyu ya da kefir suyu (Kefir suyu daha da yararlıdır. 2litrelik her kavanoz için 2 su bardağı. Bulamazsanız hijyen su da olabilir.)
  Not 1: Sezonunda isterseniz içerisine kelek, acur, biber, kornişon koyabilirsiniz. Bunları ince doğramaya gerek yoktur. İri parçalar halinde zevkinize göre doğrayabilirsiniz. Yapmanız gereken, yukarıdaki tarife bunlardan bir ya da bir kaçını karıştırmaktır. Doğrandıktan sonra bekletilmeyecek gruptan olduğunu unutmayınız.

Not 2: Son zamanlarda hepsini robotun rendesinden geçiriyorum. Bu durumda pancar ve havucu bekletmemek için en son yapıyorum.

Uygulama:

1-Önce lahanaları (beyaz, kırmızı) robotta ince ince doğrayınız (rendelenmiş gibi olmalılar). Yoğurarak 30 dk. bekletiniz (izotiyosiyanatlar oluşması için). Tuzlayınız , 30-40 dk. daha bekletiniz;

2-Sarımsaklar iyi ezilecek 15-20 dk. bekletilecek (yeni bir antikanser maddesi oluşması için) ;

3- Havuçlar ve pancar önceden doğranmayacak. Antioksidan ve vitamin özelliği bozulmasın diye 1 saat sonra doğranacak (Beta karoten içerir, A vitaminin öncüsüdür ; önemli antioksidandır ve bazı vitaminlerde içerir). Bu ürünleri, çok ince doğranabileceği gibi rende de yapabilirsiniz (benim terciğim rende) ;

4-Kereviz sapları 1 cm aralarla doğranacak ;

5-Genişçe bir kapta tüm malzemeler karıştırılacak ;

6-Cam kavanoza karışım avuçla doldurulurken, yumrukla da basılacak.(lütfen pudrasız ameliyat eldiveni yada çıplak el kullanınız)
Püf noktasının birincisi malzemeler arasında hiç hava kalmamasıdır. Zaten kendi suyu üste çıkacaktır.

7-Kalan boşluğa 2 bardak kefir suyu , yoğurt suyu veya temiz tuzlu su dökülecek. Yine de 3-4 cm boş bırakılmalı (kabarıp taşma yapabilir) ;

8-Üzerine 2 dal kereviz yaprağı,1-2 dal nane yaprağı yerleştirilecek. Onun da üzerine 3-4 adt. defne yaprağı yerleştirilecek;

9- Kapağı çok iyi kapatılacak.( İsterseniz bu şekilde karanlık bir yerde muhafaza edebilirsiniz. ; (İlk 5 gün kapağından sızıntı yapabilir normaldir önlemini alınız.)

10- Oda sıcaklığında bekleyen turşular en erken yedinci gün açıp yiyebilirsiniz. İdeali 7-10 gündür. Daha uzun süre kalırsa bozulmaz. 30. yada 90. günde de açabilirsiniz.
Daha sıcak bir ortam varsa ( 30 derecenin üstünde) 10. günden sonra buzdolabında, mevsim kış ise serin yerde bekletmelisiniz.
Turşu kavanozu bir kere açıldığı zaman tüketene kadar buzdolabında bekletmelisiniz. Zaten tadı soğuk daha güzel olmaktadır.

11-Karanlık bir köşede olgunlaşması beklenecek. Yazın 7-10 günde oda sıcaklığında , kışın koyduğunuz yere göre 10-30 günde yemeğe hazır hale gelecek ve sirkeli turşuya göre daha yüksek yarar göreceksiniz.
Gaz çıkışını sağlayan sisteminiz yoksa, basınçla fazla gelen gaz ve çok az sıvısından kapağından sızacaktır. Kavanoz içerisindeki basınç fazla olacağından içeriye hava girmesi zayıf ihtimaldir. Basınç farkı kalkınca hava girebilir. Bunun da süresi 10-15 günden sonra olacağı için amaca ulaşılmış olur.

Kefir ya da yoğurt suyu nasıl elde edilir: Önce süte, kefirini yada yoğurdunu mayalarsınız. Bir gün buzdolabında bekledikten sonra temiz bir kesede süzülür. Çıkan suyu turşu yapımında, kese içerisindekini de süzme yoğurt olarak kullanabilirsiniz. Her şey ideal olsun istiyorsanız, ecza depolarından hava kilidi ve tıpasını tedarik etmelisiniz. Kapağın altına buzdolabı poşeti sıkıştırmak hava almasını engelliyecektir. Ama dışarıya sıvı çıkışını engellemez. Akıtacağını düşünüp altına bir kap koyunuz. Çok güzel sonuç alacaksınız.

Kavanozlama da İKİNCİ ALTERNATİF :

 • Kapak üzerinde tıpanın sıkı gireceği şekilde delik açınız.
 • Hava kilidini tıpaya takınız
 • Hava kilidini çok sıkı olacak şekilde tıpasıyla kapağa geçiriniz.
 • Hava kilidin içerisine az bir su koyunuz.(hava girmesini engellemek için)
 • Hava kilidinin tepesindeki kırmızı kapağı gaz çıkışını sağlaması için 2 küçük delik açınız.

Şifa vermesi dileklerimizle.

Halk Sağlığı Araştırmacısı

Ali Çerçel

%d blogcu bunu beğendi: